Druk wspólnego zgłoszenia szkody

Druk wspólnego zgłoszenia szkody

Niezależnie od miejsca zdarzenia jego uczestnicy powinni wypełnić druk wspólnego zgłoszenia szkody, który ułatwia zakładowi ubezpieczeń likwidację szkody. Dlatego też wskazane jest posiadanie tego druku w pojeździe.

Stłuczka może się przytrafić nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy. Spowodować ją mogą bowiem inni uczestnicy ruchu drogowego. Zawsze jest to sytuacja nieprzyjemna i stresująca. Warto więc być na nią przygotowanym i przed wyruszeniem w trasę zadać sobie kilka pytań:

  • jak opisać ubezpieczycielowi przebieg ewentualnego zdarzenia?
  • jak się porozumieć ze sprawcą, który nie mówi po polsku?
  • jak zgłosić kolizję, do której doszło za granicą?

Jeżeli do wypadku doszło w Polsce i nikt w nim nie ucierpiał, nie jest wymagana interwencja policji. Należy zatem sporządzić ze sprawcą oświadczenie o okolicznościach zdarzenia.

Co innego, jeśli do zdarzenia doszło na drodze w innym kraju. Są kraje, w których do każdej stłuczki potrzebne jest wezwanie patrolu, jednak w większości państw UE nie jest to konieczne.

Niezależnie od tego, gdzie doszło do zdarzenia, do opisania jego przebiegu bardzo przydatny jest udostępniony poniżej druk Wspólnego Oświadczenia o Zdarzeniu Drogowym. Z jego pomocą obaj uczestnicy mogą przedstawić okoliczności i potwierdzić je własnoręcznymi podpisami.

Formularz jest uniwersalny. Przygotowany został w dwóch językach: polskim i angielskim. Umożliwia uczestnikom zdarzenia przedstawienie swoich wersji.

Przydatne będzie także zdjęcie pojazdu sprawcy, na którym widoczne będą tablice rejestracyjne oraz dokumentów ubezpieczenia.

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym


Wersja polska

Wersja polsko-angielska


Jeśli wypadek miał miejsce w Polsce, sprawdźmy też na stronie internetowej PBUK czy ubezpieczyciel sprawcy ma polskiego przedstawiciela (korespondenta) http://pbuk.pl/pl/lista-korespondentow oraz który z polskich ubezpieczycieli pełni tę funkcję. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy ma korespondenta w naszym kraju, szkodę należy zgłosić u niego. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawcy nie ma korespondenta w Polsce, należy zgłosić szkodę w PZU SA lub TUiR WARTA SA. Jeżeli natomiast nie udało się ustalić ubezpieczyciela sprawcy, trzeba będzie skontaktować się z PBUK.

Jeśli zaś do wypadku doszło za granicą, sposób postępowania zależy od przepisów obowiązujących w kraju, w którym miał on miejsce. W większości państw UE, w przypadku zwykłej kolizji (bez ofiar lub rannych) nie ma obowiązku wzywania Policji. Wystarczy jeżeli uczestnicy zdarzenia spiszą wspólne zgłoszenie szkody. Postępowanie w takiej sytuacji zostało także opisane na stronach PBUK http://pbuk.pl/pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zdarzenia-za-granica